Google’ın Sıralamasına Etki Eden 10 Faktörü İnceliyoruz

Google’ın algoritmasına etki eden yüzlerce özellik var fakat ben önemli gördüğüm 25 tanesinden sizlere bahsedeceğim. Aradığınız kelimelerde üst sıralarda yer almak için bir seo ajansı desteği biz sizlere sağlayabiliriz fakat bu taktikleri kendi siteniz içinde uygulamanız gayet kolay ve basittir. Sizler için kanıtlanmış bir liste hazırladım.


1. Alan Adı Yaşı
Domain kaydını yaptığınız tarih önemli ne kadar eski bir domain olursanız google aramaları için o kadar değerlisiniz. Domain kaydınız yeni diye üzülmeyin bu sadece yüzlerce kriter arasından sadece biri diğer özelliklere dikkat ederek web siteniz yukarılarda çıkarmak mümkün, 

2. Anahtar Kelime alan adında mümkünse yer almalı
Alakalı olduğunu domain isimlerinde google aramalarında pozitif bir durum olarak algılanır. 

3. Ülke uzantısı
Bir Ülke Koduna Sahip En Üst Düzey alan adı  (.com.tr), o ülkenin site sıralamasına yardımcı olur … ancak sitenin küresel derecede kaliteli olma becerisini sınırlar.

4. Başlık Etiketindeki Anahtar Kelimeler
Başlık etiketi, bir web sayfasının içeriğin en önemli ikinci parçasıdır (dolayısıyla sayfanın içeriği) İçerik ile başlıktaki anahtar kelimelerin birbiri ile ilişikisi fayda sağlayacaktır. 

5. Anahtar Kelime H1’de Geçmeli
H1 etiketleri, title dan sonra en önemli kavramdır. Sonuçları etkileyen önemli bir etkendir. Sonuçlarına göre Google’a ilişki olduğu sinyali verir. 

6. İçerik Uzunluğu
Daha fazla kelime içeren içerik daha geniş bir alanı kapsayabilir ve muhtemelen, kullanıcıyı daha doğru sayfada kendini bulur. İçerik uzunluğunun SERP pozisyonuyla ilişkili olduğunu düşünülmektedir.

7. HTML ile Sayfa Yükleme Hızı
Hem Google hem de Bing, sayfa yükleme hızını bir sıralama faktörü olarak kullanıyor. Arama motoru botları, bir sayfanın koduna ve dosya boyutuna dayalı olarak site hızını ölçerek son kullanıcay doğru bir deneyim sunmak istediğinden sıralamada yukarılarda çıkarmaktadır. 

8.  Sunulan İçerik kalitesi 
Sayfadaki içerik orijinal mi? İndekslenmiş bir sayfadan silinip kopyalanırsa orijinalin yanı sıra sıralamayacaktır. Kendi cümlelerin ile Türk Dil Kurumu kurallarına uygun içerikler sıralamada çok faydası olacaktır SEO konusunda uzman reklam ajansları size özgün içeirikler ile sitenizde makale yazmayı tavsiye edecektir. 

9. HTML hataları / W3C doğrulaması 
Bir sürü HTML hatası veya özensiz kodlama kalitesiz bir sitenin işareti olabilir. Web sayfalarınızı online web sitelerinde kontrol edebilirsiniz tüm hataları gidermek çoğu zaman imkansız olurken en az hata ile bu testi tamamladığımız önem arz etmektedir. 

10. Madde İşaretleri ve Numaralı Listeler
Okumanın gücünü artıran Madde işaretleri ve numaralı listeler, okuyucularınız için içeriğinizi kolay anlamasına yardımcı olur ve böylece onları daha kullanıcı dostu hale getirir. Google büyük olasılıkla bu  içerikleri sevecektir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!!