Recep Emre Erçetin
Kullanıcı Güvenliği

Size her daim iyi bir alışveriş deneyimi sunmak için güvenlik sertifikalarımı SSL standartlarına göre düzenli olarak güncelliyorum. Sorun yaşamamak için internet tarayıcınızın ve telefonunuzun işletim sisteminin güncel olduğuna emin olun. İnternetten güvenli alışveriş için;

Bunları Yapın;

Güvenilirliğine inandığınız e-ticaret sitelerinden alışveriş yapın.

Alışverişinizin kaydını tutun, e-postaları saklayın.

Alışverişten önce teslimat ve iptal/iade/değişim koşullarını okuyun.

Sorularınız için telefon numaralarını veya e-posta adreslerini kaydedin.

Cihazlarınızda mutlaka güncel bir virüs programı kullanın.

Harf ve rakamlardan oluşan bir şifre belirleyin. Şifrenizi belirli sürelerde güncelleyin.

Bankanızın kartınız ile alakalı acil durumlarda size ulaşabilmesi adına sistemlerinde kayıtlı olan cep telefonu ve e-posta bilgilerinizin her zaman güncel olmasına dikkat edin.

Bunları Yapmayın;

Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları veya Facebook hesabınıza gelen mesajları açmayın.

Bilmediğiniz USB ve benzeri cihazları bilgisayarınızda kullanmayın.

Şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın, bir yere kaydetmeyin.

Kart bilgilerinizi, telefonunuza gelen SMS kodları, sitelere ait bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Kredi kartınızı birine teslim etmeyin.

Kişisel/kart bilgilerinizi girmeniz için herhangi br siteye yönlendiren e-posta ya da SMS’ler alıyorsanız, kesinlikle itibar etmeyin.

Herkese açık kablosuz ağlardan veya ortak bilgisayarların bulunduğu ortamlarda alışveriş yapmayın.

Bunlara Dikkat Edin;

Alışveriş yaptığınızı sitenin ödeme aşamasında link kısmının http’den https’ye dönüştüğüne dikkat edin.

Kullandığınız teknolojik cihazlara uygulama indirmeden önce mutlaka bilgi alın.

Cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamaları mutlaka resmi uygulama mağazalarından (Google Play, Apple Store gibi) indirin. Resmi olmayan alanlardan indirilen programlar telefonunuza virüs bulaştırabilir ve telefon rehberiniz, size gelen SMS'ler ve bankacılık bilgileriniz ele geçirilebilir.

recepemreercetin.com güvenli alışveriş için nasıl önlemler alıyor?

Kredi Kartı ve Ödeme;

Kredi kartı bilgilerinizden sadece adınız ve soyadınız saklanıyor. Başka hiçbir bilgi saklanmıyor.

Ödeme ekranları ile bankalar arasındaki kredi kartı bilgisinin de dâhil olduğu veri alışverişi, tamamen kriptolanmış bir trafik ile iletiliyor.

Kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerde kişisel bilgilerinizi girdiğiniz her sayfada, güvenliğiniz için son teknolojiler kullanılıyor. Her tarayıcının altında bulunan anahtar, buna işarettir.

Kullanıcılar, bankaların güvenli ödeme altyapısı “3D Secure Sistemi”ni kullanabiliyor.

Sahtecilik;

recepemreercetin.com, kullandığı yazılımlar ve 100’den fazla fraud (sahtecilik) kontrol filtresi ile maksimum seviyede güvenliği garanti ediyor. Bu filtreler ile, alışverişlerde oluşabilecek sahteciliğe karşı hem kullanıcılarını hem de kendisini koruma altına alıyor.

Kullanılan fraud (sahtecilik) filtreleri ile beraber sitenin bünyesinde barındırdığı “Fraud Birimi” sayesinde yapılan ödemeler güvenlik kontrollerinden geçiriliyor. Gerek görülürse kullanıcılar aranarak güvenlik kontrolünden geçiriliyor. Bu sayede sahtecilik minimum seviyeye indiriliyor ve mağduriyetler gideriliyor.

recepemreercetin.com, SSL bağlantısını TLS V1.2 ile kuruyor. Bankanın ve recepemreercetin.com’un kullandığı sertifika ise RSA kriptolama ile SHA256’dır ve anahtar boyutu 2048k’dır. Bu, mümkün olan en iyi şifrelemedir ve tavsiye edilen minimum değerlerin üzerindedir.

Kartlı Ödeme Endüstrisi Veri Güvenlik Standardı (PCI DSS), kredi kartının işlenmesi, iletilmesi ve saklanması aşamalarında uyulması gereken mantıksal ve fiziksel bilgi güvenliği kurallarını tanımlamaktadır. Bu kurallar PCI (Payment Card Industry) adı verilen ve aralarında American Express, MasterCard Worldwide, Visa, Discover Financial Services gibi üyeleri bulunan bir konsey tarafından geliştirilmekte ve yayımlanmaktadır.