Dreamweaver CC’nin Yeni Güncellemesi

Bootstrap 4.0 desteği

Mart 2018 sürümündeki yenilikler

Dreamweaver’ın en son sürümü, Bootstrap sürüm 4.0.0 desteği sunuyor. Bootstrap 4.0.0 ile Dreamweaver’da dinamik siteler oluştururken popüler CSS çerçevesinin tüm yeni özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Dreamweaver’daki Bootstrap 4.0.0 Kartlar, Rozetler ve Formlar gibi bileşenleri kullanmanıza olanak tanır. Ayrıca, Bootstrap Parçacıkları altındaki Parçacıklar panelinde yeni bir 4.0.0 klasörüne erişebilirsiniz.

Ekle panelindeki Bootstrap 4.0 bileşenleri

Bootstrap 4.0 parçacıkları

Varsayılan olarak, site oluştururken sürüm 4.0.0 seçilir. Ancak, Site Ayarları > Gelişmiş Ayarlar > Bootstrap > Bootstrap Sürümüaltından 3.7.7’yi seçerek önceki sürümle de bir site oluşturabilirsiniz.

Bootstrap sürümünü 3.7.7 olarak değiştirme

Dreamweaver’da Bootstrap 4.0’ı kullanarak dinamik siteler oluşturma hakkında daha fazla bilgi için bkz. Dreamweaver’da Bootstrap 4.0’ı kullanarak dinamik siteler tasarlama.

Dreamweaver, Bootstrap 4.0’ı desteklemek için başlangıç şablonları da sunar. Yeni başlangıç şablonlarına erişmek için Dosya > Yeni > Başlangıç Şablonları > Bootstrap Şablonları‘nı tıklatın.

Dreamweaver’da HiDPI ekran için destek (Windows)

Ekim 2017 sürümündeki yenilikler

Dreamweaver CC artık Windows için HiDPI ekranları destekliyor ve her monitörde DPI özelliğine sahip. Diğer bir deyişle uygulama, monitörün ölçekleme kümesine göre ölçekleme yapar.

Önceden, 4k ekranlarda Dreamweaver’daki Kullanıcı Arabirimi öğelerinde doğru bir şekilde ölçekleme yapılamıyordu. Menüler, fontlar, simgeler gibi öğeler piksellenmişti; küçük ve bulanık görünüyordu. HiDPI desteği ile Dreamweaver gelişmiş kullanıcı deneyimi sunar. Kullanıcı Arabirimi öğeleri pikselleşme olmadan canlı görünür. Ayrıca, Kullanıcı Arabirimi öğelerinin taşması gibi sorunlarla da karşılaşmazsınız.

Dreamweaver’da çoklu monitör desteği (Windows)

Ekim 2017 sürümündeki yenilikler

Dreamweaver CC artık Windows için çoklu monitör desteği sunuyor. Uygulama, monitörün çözünürlüğüne göre otomatik olarak ölçekleme yapar.

Çoklu monitör desteği çeşitli avantajlar sağlar. Örneğin, bir belgeyi sekmenin dışına çıkarıp başka bir monitörde görüntüleyebilirsiniz. Bunu yaparak bir belgenin farklı sürümlerini ya da iki farklı belgeyi kolayca açabilir ve karşılaştırabilirsiniz.

Ayrıca farklı türlerdeki Dreamweaver belgelerini birden çok monitörde görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Örneğin, bir monitörde bir HTML belgesini düzenlerken başka bir monitörde bir CSS belgesini görüntüleyebilir veya düzenleyebilirsiniz.

Dreamweaver’da çoklu monitör desteği

Git desteği geliştirmeleri

Ekim 2017 sürümünde geliştirilen özellikler

Bu sürümde Git desteğine yönelik olarak sunulan geliştirmeler aşağıdadır:

Uzak depolarla olan bağlantıyı test etme

Uzak Git deponuza olan bağlantıyı artık Dreamweaver içinden de kontrol edebilirsiniz. Site Ayarları iletişim kutusunda Test Et‘i veya Yeni Uzak İçerik Ekle iletişim kutusunu tıklatın. Dreamweaver, uzak deponuzun URL’sinin geçerli olup olmadığını test eder.

Uzak Git depolarının uzak bağlantısını test etme

Not:

Uzak depo eklerken veya uzak depoya bağlanırken girdiğiniz kimlik bilgileri doğrulanmaz.

Kimlik bilgilerini kaydetme

Dreamweaver artık bir depoyu klonladığınızda kimlik bilgilerinizi kaydedebilmenizi sağlar. Kimlik bilgilerinizi Site Ayarları iletişim kutusuna girdiğinizde kaydedebilirsiniz. Gönder veya Al gibi uzak Git eylemlerini her gerçekleştirdiğinizde kimlik bilgilerinizi girmek zorunda kalmazsınız.

Önceden, Kimlik Bilgilerini Kaydet seçeneği Uzak İçerik Ekle ve Uzak İçeriği Yönet iletişim kutularında kullanılabiliyordu. Kimlik bilgilerinizi güncellemenizin gerektiği her durumda kimlik bilgilerinizi tekrar girmek üzere bu iletişim kutularından birine gitmeniz gerekiyordu. Artık bir depoyu klonladığınızda kimlik bilgilerinizi doğrudan kaydedebilirsiniz.

Kullanıcı adınızı ve şifrenizi kaydetmek için Kimlik Bilgilerini Kaydet’i seçin

Git panelinde dosya arama

Dreamweaver, dosyaları Git panelinden arayabilmenizi sağlar. Deponuzda çok sayıda dosya olduğunda, bir kullanıcı olarak dosyaları dosya adına göre arayabilirsiniz.

Dosya adını Arama kutusuna yazdığınızda, arama ifadesini içeren tüm dosyalar anında görüntülenir. Ayrıca hazırlanan, değiştirilen ve izlenmemiş dosyalarınızı izlemenize yardımcı olmak için arama sonuçlarında bu dosyaların durumunu da görebilirsiniz.

Git panelinde dosya arama

Birleştirme Çakışması göstergesi

Git’te dalları birleştirdiğinizde bir çakışma varsa artık Git panelinde bir Birleştirme Çakışması göstergesi görüntülenir. Dosyanın yanındaki ünlem simgesi dosyada bir çakışma olduğunu gösterir.

Git’te Birleştirme Çakışması olduğunu gösteren yeni simge

Git desteği hakkındaki ayrıntılı yardım makalesini okumak için Dreamweaver’da Git’i kullanma.

Yeni Karşılama ekranı

Ekim 2017 sürümündeki yenilikler

Dreamweaver’ın son sürümünü ilk kez açtığınızda, yeni bir Karşılama ekranı görürsünüz.

Dreamweaver CC’de yeni Karşılama ekranı

Dreamweaver’da Karşılama ekranı son kullanılan dosyalarınıza, Creative Cloud dosyalarına ve başlangıç şablonlarına hızlı erişim sağlar. Ayrıca, yeni ekranda Çalışın ve Öğrenin sekmeleri de bulunmaktadır.

En son açılan dosyalarınıza erişim sağlamak için Çalışın sekmesini tıklatın. Dreamweaver’ın bilgi videolarına erişim sağlamak için Öğrenin sekmesini ve ardından gerekli videoyu tıklatın.

Ekranın sağ üst köşesindeki arama simgesine dikkat edin. Bir arama sorgusu yazdığınızda, uygulama arama sorgunuzla eşleşen son dosyaları, Creative Cloud varlıklarını, yardım bağlantıları ve hazır görüntüleri görüntüler.

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!!