WordPress Nedir? WordPress Ne İşe Yarar?

Bir blogger (blog yazarı) olmak istiyorsanız blog yayını yapacağınız platform çok önemlidir. Platformunuzun kolay kullanılabiliyor olması, tasarımınının kolay değiştirilebilmesi, arka planda yazılımsal olarak müdahalelerde bulunabilme imkanına sahip olması, eklenti – uygulama kurulabilme özelliğinin olması ve bunun yanında bir de teknik destek konusunda internette yeterli bilgi birikimine sahip dokümanların bulunması, bu dokümanların da kullanılabilir bilgiler içermesi çok önemlidir.

1- WordPress Nedir?

Şuan ben bir blog yayını yapmaktayım ve bu yayını yapmak için de WordPress altyapısını kullanmaktayım. Dünyanın en çok kullanılan blog yazılımı olan WordPress yukarıda saydığım gibi tam ihtiyaç duyacağınız özellikleri içinde barındırıyor. Binlerce tema desteğinin olması, binlerce eklentinin kullanılabilir olması, üretilmiş özel hosting altyapılarının olması WordPress’i sektörün açık ara farkla lideri yapmaya yetiyor da artıyor bile.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılım olması ile ücretsiz bir şekilde tüm kodlarına müdahale edip sitenizi dilediğiniz gibi şekillendirebilmenize imkan sağlıyor. Bu özellik sayesinde WordPress’e uygun inanılmaz fonksiyonlu temalar üretilebiliyor. Tabiki bu durum gözünüzü korkutmasın çünkü WordPress ile hiçbir kodlama bilgisi olmadan şahane işler çıkarabilirsiniz. Anlatmak istediğim şey, WordPress internet dünyasında size tüm özgürlükleri tanıyor. Tüm ihtiyacınızı karşılayabilecek eklentilerle sitenizde SEO ayarlamalarından güvenlik sağlamlaştırmalarına kadar geniş bir yelpazede destek sağlıyor. WordPress’in piyasaya çıkmasını sağlayan açık kaynak kod sevdalıları WordPress’i “created by and for the community” yani topluluk tarafından topluluk için geliştirilen şeklinde nitelendiriyorlar. Her açık kaynaklı yazılım gibi WordPress de binlerce gönüllü tarafından geliştiriliyor ve her geçen gün hem kullanıcısını hem de destekçisini artırıyor.

WordPress Tema Seçimi

WordPress’i sadece blog yazılımı olmaktan çıkaran gösterişli ve geniş fonksiyonlu temalar, büyük şirketlerin de WordPress altyapısı üzerine web sitesi oluşturmasına olanak sağlıyor. Web tasarımcıların da sıklıkla tercih ettiği bu açık kaynak kodlu yazılım için inanılmaz güzellikte temalar üretilebiliyor. Üretilen bu temalar oldukça uygun fiyatlara da satılılabiliyor. Bir WordPress sitesi kuracaksanız kesinlikle ama kesinlikle orijinal bir tema alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Dünya üzerinde binlerce tasarımcı tarafından oluşturulup maksimum 85 – 200 lira gibi oldukça uygun fiyatlara satılan temaların en çok bulunduğu site Envato şirketine ait Themeforest.net ‘tir. Theme Forest benim de gönül rahatlığı ile alışveriş yaptığım sektörün lider satıcısıdır. Binlerce profesyonel tasarımcının hazırlayıp koyduğu çok fonksiyonel temalarla inanılmaz güzellikte siteler kurabilir, takipçilerinize ve ziyaretçilerinize çok fonksiyonlu işlemler yapma olanağı sunabilirsiniz. WordPress.org üzerinde sunulmakta olan ücretsiz temaların çoğu profesyonel temalara göre az fonksiyona ve yetersiz desteğe sahiptir. Ancak bu depoda da başlangıç için gayet güzel ücretsiz temalar bulabilirsiniz. Benim önerim, işe başlamadan önce mutlaka profesyonel bir tema satın almanız ve ilerde herhangi bir sıkıntı yaşamamak için orijinal olmayan temalardan uzak durmanızdır.

İnternette bulduğunuz ve ücretsiz bir şekilde profesyonel (ücretli) temaları indirmenizi sağlayan sitelerden kesinlikle uzak durun. Bu tarz siteler size verdiği temaların içerisine tehlikeli kodlar koyarak sitenize, bütçenize ve hukuki boyutlarda size zarar verebilir.

2- WordPress Nedir: Nasıl Kullanılır

WordPress nedir yazımın bu alt başlığında kısaca WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını ve ilk yazının nasıl yazılacağını göstereceğim. WordPress kurulumunu daha detaylı bir şekilde en yakın zamanda anlatacağım.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır

WordPress yukarıda bahsettiğim özellikleri ile hem kolay kullanılabilirliği ile büyük avantaj sağlıyor hem de kolay kurulabilir olması ile de bu konuda çok fazla bilgisi olmayanlar için kolaylıklar getiriyor. Bu başlıkta çoğu Linux Hosting paketlerinde ücretsiz bir şekilde bulunan Softaculous Apps Installer aracı ile WordPress kurulumunun nasıl yapılacağını anlatacağım. Güzel Hosting şirketinde barındırdığım Blog Kurdu sitesine demo adında bir WordPress kurulumu yapacağım. Bunun için öncelikle Güzel Hosting müşteri panelime giriyorum, ardından ürünler ve hizmetlerime ardından blogkurdu hosting paketime girip “cPanel’e Gir” butonuna basıyorum. Eğer farklı bir hosting şirketi kullanıyorsanız bu adımların hemen hemen aynısını yaparak cPanele giriş yapabilirsiniz. cPanele giriş yaptıktan sonra  Softaculous Apps Installer bölümünü buluyoruz ve kurulumu yapmak için en baştaki WordPress’i seçiyoruz.

WordPress Nasıl Kullanılır

Bu başlıkta kurulum yaptığınız bir WordPress’in ilk  görüntüsünü ve ilk yazınızı nasıl yayınlayacağınızı göstereceğim.

İlk olarak ilk kurulumunu yaptığınız bir wordpress sitesine gittiğinizde karşınıza sizin için yayınlanmış bir “Hello World!” yazısı ve oldukça sade bir tema ile karşılacaksınız, hayırlı olsun.

Daha sonra sitenizin admin paneline giriş yapacağız. Bunun için site adresinizin sonuna /wp-admin yazmanız yeterli. Bunu yazdıktan sonra karşınıza giriş paneliniz gelecek Kurulumu yaparken belirlediğiniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi bu alanlara girip giriş tuşuna basın..

Yeni yazı ekle butonuna tıkladıktan sonra karşınıza gelecek ekran tam da şöyle:

Wordpress yazı yazma

Bu resimde de gösterdiğim gibi – ki wordpressin kendisi de gösteriyor- başlığınızı en üstteki başlık bölümüne içeriğinizi de altındaki içerik bölümüne yazıyorsunuz. Klasik ofis programlarının arayüzüne çok benzeyen hatta çok daha kolay bir kullanıma sahip WordPress arayüzünde sağ taraftaki mavi yayımla butonu ile ilk yazınızı deneme olarak hemen yayınlayabilirsiniz.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Bu içerik korunmaktadır!!